Točník A Žebrák — Státní Hrad Žebrák

October 11, 2022, 7:44 pm

Mnoho lidí má problémy určit, který je který. Oba jsou to hrady, vzdálené od sebe necelý kilometr, ale jen jeden se zachoval do dnešního dne v relativně reprezentativní podobě. Žebrák i Točník se nacházejí poblíž stejnojmenných obcí, zhruba na 33 km dálnice D5. První z nich, Žebrák, byl založen ke konci oletí, jako ochrana důležité dopravní cesty z Prahy do Bavorska. Zajímavostí je, že součástí jeho obranné linie byl i systém rybníků. Bohužel, zhruba sto let po svém vzniku byl hrad Žebrák vážně poškozen požárem a tehdejší panovník Václav IV. rozhodl, že než opravovat obtížně přístupný vypálený hrad, raději postaví nový. A tak vznikl Točník, alespoň podle historických domněnek. Dlužno dodat, že i když to vypadá jako rozmařilost, ve skutečnosti odsoudila Žebrák k zániku jeho poloha na vyvýšeném ostrohu, která už nedovolovala další rozšiřování hradu. Dnešní zřícenina hradu Žebrák se může pochlubit už jen zbytky své původní slávy. Jedna vysoká zrekonstruovaná věž (bergfrit) – dnes využívaná jako turistická rozhledna, dvě menší věže, rozsáhlé opevnění a zbytky hradní kaple.

Kudy z nudy - Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Pamětihodnosti [ editovat | editovat zdroj] Hrad Točník Hrad Žebrák Zemědělský dvůr čp. 5 Doprava [ editovat | editovat zdroj] Dopravní síť Pozemní komunikace – Do obce vedou silnice III. třídy. Ve vzdálenosti 1, 5 km lze najet na silnici II/605 Praha - Beroun - Žebrák - Plzeň, za 2 km na dálnici D5 s exitem 34 (Žebrák). Železnice – Železniční trať ani stanice na území obce nejsou. Veřejná doprava 2011 Autobusová doprava – V obci měly zastávky autobusové linky Beroun-Bzová (v pracovních dnech 3 spoje) a Hořovice-Žebrák-Broumy (v pracovních dnech 10 spojů) (dopravce PROBO BUS, a. s. ). O víkendu byla obec bez dopravní obsluhy. Reference [ editovat | editovat zdroj] Externí odkazy [ editovat | editovat zdroj] Obrázky, zvuky či videa k tématu Točník na Wikimedia Commons Točník v Registru územní identifikace, adres a nemovitostí (RÚIAN) Stránky obce

Točník a Žebrák - nejaktuálnější zprávy - CityOut Prague

nepřehlédněte hrad Žebrák Zřejmě nejstarší šlechtický hrad se dvěma okrouhlými věžemi. Po Václavské přestavbě se z něj stala jedna z nejnádhernějších rezidencí v zemi. Dnes je Žebrák starším spodním hradem největšího českého souhradí. Vše o hradu Zprávy Objevte s námi Skryté skvosty 24. 3. 2022 (aktualizováno 3. 6. 2022) Herec Jaroslav Plesl v dokumentárním cyklu České televize cestuje po hradech, zámcích a dalších cenných památkách Česka a zúročuje tak své bohaté průvodcovské... Zahájení návštěvnické sezóny 2022 23. 2022 Již 1. dubna se návštěvníkům opět otevřou brány objektů Národního památkového ústavu. Nová sezóna s sebou přinese mnoho nových prohlídkových tras, expozic a dalších... Tipy na výlet Z hradu Žebrák na hrad Krakovec (cca 35 km) Velký okruh jen po žluté značce (cca 24 km) Velký okruh po zelené (cca 26 km) Další památky v okolí TÉMA ROKU 2022 Každý rok si připomínáme důležitá výročí historických událostí i osobností nebo upozorňujeme na témata, která považujeme za podstatná.

Točník | Hrady CZ

Častokráte tím zanedbával záležitosti zemské, hově zde choutkám svým, " píše Sedláček. Václav IV. proměnil relativně obyčejný šlechtický hrad v luxusní rezidenci. Zcela přestavěl starý palác, který byl rozšířen o velký reprezentační sál, v předhradí na místě původního nádvoří postavil druhý dolní palác i řadu nových hospodářských budov. Točník: reprezentativní soused Žebráku Aby Václav IV. zachoval své postavení v říši, neobešel se bez udržování diplomatických styků a početného poselstva, kterého neustále přibývalo. Žebrák již nebylo možné stavebně rozšiřovat, značnou část hradu navíc na konci 14. století poškodil požár. To bylyTočník pravděpodobně hlavní důvody, které iniciovaly stavbu pohodlnějšího, repzerentativnějšího i obranyschopnějšího hradu Točník, na vyvýšeném místě vzdáleném od Žebráku asi pět set metrů. Hrad vznikal v několika etapách, nejprve jako drobný lovecký zámek, později jako rozměrný reprezentativní hrad, který měl být centrem Václavovy politické moci. Vnitřnímu nádvoří vévodil královský palác, kde pobýval král se svou družinou, na druhém nádvoří byl později dostaven druhý palác s konírnami, sály a komorami pro služebnictvo.

Výlet na zříceniny hradů Točník a Žebrák

Poslední slávu zažil Točník za Lobkowiczů, od roku 1556 trvala asi pět desetiletí. Štěstí nepřišlo ani s Rudolfem II. Mystik a podivínský mecenáš zjistil, že tu straší. Tak vzal do zaječích. Za třicetileté války byl hrad hodně zdevastován, prchali se sem ukrýt lidé z okolí. Už zde nikdo nebydlel, nebýt založení poutní kaple sv. Bartoloměje v paláci v roce 1733, asi by byla ruina mnohem větší, i když před sto lety ještě byla pod střechou. Hrady stojí na panství Colloredo-Mansfeldů, v roce 1923 je majitel Josef Colloredo-Mansfeld prodal Klubu českých turistů – dohromady za 10 tisíc korun, Žebrák stál 8000. Od roku 1953 jsou státními památkami. kozenky u hradní brány, v příkopu pod nimi byli medvědi, ted se jim upravuje bydlení Foto: Vratislav Konečný

Hrady Točník a Žebrák jsou klenoty podbrdského kraje | Brdy a Podbrdsko - Turistický portál

  1. MS Excel 2007 - Klávesová zkratka pro listování - Živě.cz
  2. Hrady Točník a Žebrák • GreenMind.cz - Cestování se psem
  3. Dámský zeštíhlující korzet
  4. Kuřecí maso s mraženou zeleninou
  5. O městu - Aktuality - Česká spořitelna - KAROLINKA

Není mnoho hradů, které by byly tak nerozlučně spjaty jako Točník a Žebrák. Vyslovíte-li jméno jednoho, musíte dodat i název druhého. V krajině, stejně jako na pohlednicích a v myslích lidí, dlí stále vedle sebe – menší a starší Žebrák na nízkém ostrohu dole a nad ním, na kopci, královský Točník. Skalní úžlabina v údolí mezi nimi, kterou se protahuje úzká silnička, je zároveň branou do křivoklátských lesů. Krajina se odtud zvedá k starobylému Velízu a mezi zalesněnými kopci se rozevírají stinná údolí. Zámecký vrch i oba hrady jsou Stroupenským potokem jakoby odstřiženy od kopců na severu; patříce k nim, ale zároveň jaksi předsazeny v rovině, působí Točník a Žebrák jako dva vojáci stojící na stráži. Naopak na jih je z hradeb Točníka daleký výhled na lehce zvlněnou krajinu, posetou městy a vesnicemi, jíž kdysi procházela prastará zemská cesta do západních Čech a kterou dnes jako osa protíná dálnice Praha – Plzeň. V dálce se pak zvedají zamlžené hradby Brdských vrchů, v čele s mohutným Plešivcem, jenž svými úbočími vrací přes rozlehlou kotlinu pohled Točníkovu cimbuří.